Information gällande landslaget inom Svenska ITF Förbundet


Landslagsledning 2018-2019
Arto Alahäivälä, 5 Dan - Landslagstränare, e-post: arto@itfsverige.se
Oskar Malaga, 3 Dan - Assisterande landslagstränare
Mimmi Oskarsson, 6 Dan - Team Manager, e-post: mimmi@itfsverige.se

Coacher till respektive tävlingar utses i anslutning till varje tävling.


Dokument
Landslagsreglemente >



Senaste info från landslagsledningen

2018-03-16
Landslagsledningen har tagit ut följande personer att representera Sverige på EM i Slovenien den 12-15 april.
 
Seniorer damer
Maria Hovelius, Jönköping ITF
Isabelle Schander, Frölunda TKD
Madeleine Johansson, Göteborg TKD Academy
Sofia Gustavsson, TKD Akademin Södermalm
Mina Dahl, Partille TKD
 
Seniorer herrar
Niklas Marmheden, Göteborg TKD Academy
Jimmie Lidèn, Mariestad TKD
Hung Nguyen, Göteborg TKD Academy
Ilhom Yuldashev, Stockholm ITF
Alvin Leimo, Göteborg TKD Academy
Mickael Arias, Tyresö Kampsport
 
Juniorer damer
Emma Gustafsson, Frölunda TKD
 
Juniorer herrar
Antipas Tersenidis, TKD Akademin Södermalm
Dino Mujanovic, Gnesta TKD
 
Coacher
Arto Alahäivälä, huvudtränare
Oskar Malaga, assisterande tränare
Orlando Roudette, coach
Mimmi Oskarsson, team manager


Kalendarium för landslaget
 

Februari
3 – STL 1, Södertälje (obligatoriskt)
17-18 – Träningsläger landslagstrupp (obligatoriskt)
23-24 - Roma Open International i Rom, ITALIEN (frivilligt)
Mars
3 – STL 2, Partille (obligatoriskt)
10 – Black Eagle Cup, Tampere, FINLAND (frivilligt)
24 - Copa Benidorm, SPANIEN (frivilligt)
April
6-7 - Uppladdningsläger uttagna EM, Tyresö (obligatoriskt)
6-7 - Träningsläger inbjudna trupp 
12-15, EM 2018, Slovenien
Maj
19 – SM och STL 3 (obligatoriskt)
Juni-Juli
Viloperiod
Augusti
17-19 – IIC, Skövde, Sverige (obligatoriskt för graden lägst 1 Dan)
September
22-23 – Topp & talangläger kadetter, yngre juniorer och juniorer, (preliminärt datum)
22-23 – Landslagsläger, feed-back EM, (obligatoriskt, preliminärt datum)
25-30 – World Cup (frivilligt)
Oktober
25-28 - European Cup, Rumänien